| |     latinica | english  
Насловна
Посетите Србију
СИЕПА

 

   
 
ДОБРОДОШЛИ НА ИНТЕРНЕТ ПРЕЗЕНТАЦИЈУ АМБАСАДЕ СРБИЈЕ У ВАШИНГТОНУ

 

 

Радно време

Понедељак - петак: 9:00 – 17:00 часова

Конзуларно одељење (рад са странкама на заказивање): 10:00 - 13:00 часова 

Телефон Конзуларног одељења: + 1 (202) 706-0209 

E-mail Конзуларног одељења: consular@serbiaembusa.org

Празници

Адреса

1333 16th Street, NW

Washington, DC 20036

    

Телефон: + 1 (202) 507-8654

Дежурни телефон: + 1 (202) 706-0209 

(ван радног времена и празником)

ПОВОДОМ ОБЕЛЕЖАВАЊА ДАНА ДРЖАВНОСТИ AМБАСАДА НЕЋЕ РАДИТИ 

15. И 16. ФЕБРУАРА 2024. ГОДИНЕ

Адвокати

  Конзуларна надлежност
E-mail: info@serbiaembusa.org Почасни конзули

 


 
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Конзуларно одељење Амбасаде Републике Србије у Вашингтону, због техничких проблема, почев од 19. фебруара не прима захтеве за издавање и продужење биометријских путних исправа до даљњег. Уручење пасоша је могуће. За заказивање термина потребно је обратити се на дежурни телефон + 1 (202) 706-0209.


ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ - ОБАВЕШТЕЊЕ О ГЛАСАЊУ У АМБАСАДИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ВАШИНГТОНУ ДАНА 16. ДЕЦЕМБРА 2023. ГОДИНЕ

Обавештавамо држављане Републике Србије који су благовремено поднели прописно попуњене захтеве и остварили право да гласају у иностранству, односно о томе добили релевантна решења, да ће се гласање на изборима за народне посланике Народне скупштине Републике Србије за бирачко место број 55 - Амбасада Републике Србије Вашингтон, Сједињене Америчке Државе, одржати у суботу, 16. децембра 2023. године, у периоду од 07:00 до 20:00 часова у просторијама Амбасаде Републике Србије у Вашингтону, 1333 16th Street NW, Washington, D.C. 20036.

Приликом доласка на гласање, потребно је да грађани који су уписани у бирачки списак Амбасаде са собом понесу важећи пасош Републике Србије или важећу личну карту Републике Србије.


 
 
Конференција српске дијаспоре "Јачање веза"

18.02.2023.

Конференција српске дијаспоре у Сједињеним Америчким Државама, прва ове врсте у овом веку, успешно је одржана у Вашингтону у организацији Амбасаде Републике Србије.

Симболично назван „Јачање веза“, скуп је, по речима амбасадора Марка Ђурића, имао за циљ да буде почетни импулс за будућа нова окупљања Срба у САД.

Отворивши Конференцију, амбасадор Марко Ђурић истакао је да га је веома обрадовала чињеница да су представници српске заједнице дошли из свих крајева Америке – од Калифорније, Флориде, Аљаске, па све до Хаваја, готово из свих 50 америчких држава – оцењујући да су управо учесници прави хероји овог скупа.

„Оно што мене такође испуњава срећом јесте и то да овог скупа не би било да у Србији није сазрела свест о значају нашег окупљања овде. Ми смо за ово окупљање и за рад са нашим људима у исељеништву добили не само подршку, већ и директан налог највишег државног руководства Србије – председника Александра Вучића и Владе, којима такође дугујемо захвалност за подршку у организацији ове конференције“, рекао је Ђурић.

Он је указао и да је Конференција само скроман почетак, а да су пред нама колосални задаци и огромна одговорност, нарочито у овом преломном времену за нашу отаџбину.

„Налазимо се у преломном историјском тренутку, када се одлучује судбина српског народа у свим деловима нашег историјског етничког простора – од Београда, наше северне равнице, до Косова и Метохије, и до других крајева бивше Југославије у којима живе Срби“, рекао је Ђурић, и нагласио да је у таквим условима потребно да у најмоћнијој земљи западне цивилизације сви наши људи буду представници интереса свог народа.

„Ја вас позивам да се организујемо тако, да са изабраним представницима у вашим дистриктима, у вашим срединама, разговарамо о томе на који начин да подржимо унапређење сарадње између Србије и САД“, додао је Ђурић.

Владика источноамерички Иринеј изразио је захвалност учесницима Конференције на великом одазиву на позив амбасадора Ђурића и Амбасаде, рекавши да су се тиме сви присутни заправо одазвали позиву своје државе.

„Захвалан сам што се наша Србија све више и више враћа себи – оној Србији која је била, која ће бити и која већ и јесте“, рекао је епископ, и додао да је овај скуп изузетна прилика у свим могућим областима нашег живља у Америци, Србији и широм света, да се српска заједница редовно састаје и тако чини добробити за нашу земљу и наш народ.

Директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон оценио је да српска дијаспора представља значајан економски, културни и интелектуални потенцијал.

„Када говорим о потенцијалу, не говорим само о људима који се враћају – а којих је све више и више јер се Србија развија, нарочито у последњих десет година – и својим знањем и способностима у Србију уносе нове идеје, начине размишљања и пословања, већ мислим и на све оне који живе ван Србије и који су праве споне између Србије и света“, подвукао је Гујон.

Он је, између осталог, изразио и уверење да ће један од резултата Конференције бити скорашње постизање договора о отварању неколико школа српског језика у Америци.

Преневши поздраве председавајуће Председништва Босне и Херцеговине Жељке Цвијановић и председника Републике Српске Милорада Додика, амбасадор Бојан Вујић подвукао је да је руководство Републике Српске годинама посвећено јачању веза између српске дијаспоре у САД и њихових породица и пријатеља у Републици Српској.

Они, како је навео, препознају виталну важност оваквих напора да се чује српски глас у Вашингтону и да се јачају везе између српског и америчког народа.

„Као Срби у Америци, сви можемо бити поносни на доприносе које су Срби дали у Америци – почев од Николе Тесле, Михајла Пупина, Марине Абрамовић, Чарлса Симића, Новака Ђоковића, Николе Јокића и многих других“, рекао је Вујић.

Осврнуо се и на историју позитивних односа, подсетивши да, од свих народа на Западном Балкану, једино су Срби били савезници Сједињеним Америчким Државама у оба светска рата.

Према речима Обрада Кесића, шефа Представништва Републике Српске у Вашингтону, окупљањем српске дијаспоре на оваквој Конференцији враћа се нова енергија у старе подухвате, при чему је оценио важним подсећање на досадашња искуства и рад наших претходника у смислу поука за будућност.

Генерални конзул Србије у Чикагу Дамјан Јовић мишљења је да је Конференција поставила темељ српског организовања у Америци у наредним годинама и деценијама, док је припадницима дијаспоре пренео захвалност Републике Србије за све мостове пријатељства и сарадње које свакодневно граде између наше две земље.

„Ви сте ти који дајете немерљив допринос добрим односима између Републике Србије и САД, и на томе вам хвала“, подвукао је Јовић, рекавши да успех сваког нашег појединца представља заједнички успех свих нас и разлог за заједничку радост.

„На крају бих желео да вас замолим да, где год живели и радили, увек у срцу носите нашу најлепшу Србију, Републику Српску и наше распето Косово и Метохију“, закључио је он.

Након обраћања главних говорника, одржане су три тематске панел дискусије на којима су истакнути српско-амерички појединци и представници најуспешнијих организација, институција и компанија разматрали могућности повезивања и јачања сарадње наше дијаспоре у САД са матицом у областима културе и просвете, економије и филантропије.

Амбасадор Ричард Гренел, некадашњи вршилац дужности директора Националне обавештајне службе САД, обратио се путем видео-поруке у којој је, упутивши честитке поводом Дана државности Републике Србије, учесницима скупа честитао на успеху Конференције, оценивши је фантастичним поводом за окупљање.

„Овом приликом честитам свом пријатељу, амбасадору Марку Ђурићу, на организацији ове велике конференције која је у Вашингтону окупила Србо-Американце из свих делова САД“, навео је он, и изразио наду да ће Америка и Србија моћи да успоставе један потпуно нови однос који ће бити најближи до сада.

„То сам више пута рекао господину председнику Вучићу, мом пријатељу Александру, и премијерки Ани Брнабић, а на томе и лично радим – на стварању сјајних српско-америчких односа“, закључио је Гренел.

У посебном делу скупа, одржана је свечана церемонија доделе плакета „Партнерство за предузетништво“ амбасадору Марку Ђурићу и генералном конзулу Дамјану Јовићу од стране представника привредног естаблишмента савезне државе Илиноис, а за њихов досадашњи рад на јачању веза између пословне заједнице Србије и САД, као и допринос обнављању постојећих и изградњи нових пословних и привредних конекција наших двеју земаља.

Такође, амбасадор Ђурић и Арно Гујон уручили су престижно признање „Мајка Србија“ једном од седморице српских инжењера ангажованих у „Аполо“ мисији у оквиру свемирског програма НАСА, Дејвиду Вујићу. Конференција српске дијаспоре у САД „Јачање веза“ закључена је гала пријемом у новој згради Амбасаде Србије у Вашингтону, којим је уједно обележен и Дан државности Републике Србије.


Амбасадор Ђурић одржао предавање на Универзитету Харвард

12.02.2023.

Aмбасадор Републике Србије у Сједињеним Америчким Државама Марко Ђурић одржао је предавање на Универзитету Харвард на тему „Будућност Србије и Балкана“.

Обраћајући се студентима постдипломских студија на Факултету за јавну управу „Џон Ф. Кенеди“, професорима и представницима студентског Савета за професионални интерес у међународним односима при овом Универзитету, Ђурић је, између осталог, указао на драматичне промене у карактеру српске економије, убрзану модернизацију јавне управе и промењену парадигму српске политике са фокусом на убрзани развој и сарадњу са свим партнерима, а уз унапређење односа са САД као једним од кључних приоритета.

„Србија је данас у кључним сегментима своје политике окренута будућности. То је добра вест и знатно изван њених географских оквира. Будућност Србије јесте увек била и будућност Балкана, а будућност Балкана данас јесте у све ближој сарадњи. Темељ те будућности почива на интензивнијој економској сарадњи свих партнера у нашем региону, што, поред осталог, и јесте идеја водиља иницијативе „Отворени Балкан“ коју је председник Александар Вучић покренуо са лидерима Северне Македоније и Албаније“, подвукао је Ђурић.

Током боравка у Кембриџу у савезној држави Масачусетс, амбасадор Ђурић сусрео се и са директорком Центра за европске студије Универзитета Харвард Елејн Папуљас, са којом је разговарао о приоритетима наше земље и могућностима сарадње и размене студентског и наставног кадра.


Амбасадор Ђурић са конгресменима

30.01.2023.

У одвојеним сусретима на Капитол хилу, амбасадор Републике Србије у САД Марко Ђурић разговарао је са конгресменком Вероником Ескобар и конгресменом Полом Госаром о даљем јачању српско-америчке сарадње и актуелним геополитичким приликама у региону.

Амбасадор Ђурић је представницима Конгреса САД пренео ставове нашег државног руководства у светлу најновијих дешавања на територији Косова и Метохије, поновивши нашу посвећеност наставку преговора и проналажењу компромисног решења.

Такође је подвукао активну и конструктивну улогу Србије у успостављању стабилности на западном Балкану кроз подстицање развоја конкретних оквира сарадње и усмереност на стварање нових могућности за економски напредак читавог региона.

Ђурић је додао да подршка САД иницијативи „Отворени Балкан“ у великој мери доприноси позитивној атмосфери политичког дијалога и представља снажан ветар у леђа свим укљученим странама, као и додатни мотив америчким и европским инвеститорима да увећају своје присуство у нашем региону.

На крају разговора, амбасадор Ђурић упутио је позив конгресменки Ескобар и конгресмену Госару да се придруже америчкој конгресној делегацији која ће у предстојећем периоду посетити Србију у оквиру МЕЦЕА споразума о заједничкој образовној и културној размени (Mutual Educational and Cultural Exchange - МЕСЕА).


Министарство спољних послова
Дневне вести 
Саопштења 
Фото галерија 


Народна скупштина

Председник Републике Србије

Влада Србије

Министарство спољних послова